Obavy z vánočního mlsání a následných diet už nejsou na místě, řešení slibují noví odborníci na štíhlost:
„Každý člověk se může stát na dlouho štíhlý docela bez diety,“ slibují noví odborníci na štíhlost, obzvláště na kalifornské vysoké škole – centru zdravotní revoluce.
Rozhodují o tom tři biochemické procesy v našem těle. Nejprve se musí dostat tuk z tukových polštářů na břiše a hýždích do krve.
Za druhé musí tuk z krve do buněk a za třetí se musí tuk spálit v tělesné buňce. Když jen jeden z těchto mechanismů není „ve své kůži“, nikdy a vůbec nezeštíhlíme, a je docela jedno, kolik diet absolvujeme.
U většiny obézních a s nadváhou jsou v adipocytech (tukových buňkách) uzavřeny triglyceridy (molekuly tuku) jako v bankovním trezoru. Nové a nové triglyceridy proudí nezadržitelně dovnitř a namačkají se do již bez tak naplněné ošklivě žluté buňky a žádná z molekul tuku nemá chuť opustit buňku. Je to osudné, protože tukové buňky mohou přijímat neomezené množství tuku. Tukové buňky obézního člověka jsou až 100krát větší než u štíhlých osob.
Mikroskopicky droboučké klíčky k otevření adipocytů mají v prstech jen stresové hormony. Vždy při stresu potřebuje organismus novou energii, to jest tuk jako pohonnou látku. Proto jsou nadledvinky plně napěchovány surovinou pro produkci stresových hormonů – adrenalinu. Tyto molekuly stresu jsou aktivní při hladu, tělesné činnosti, nízké hladině cukru nebo při každé formě stresu. Vyplaví se k tukovým buňkám a uvolní tam triglyceridy, které jsou napojeny a odtransportovány krevními bílkovinami, albuminy.
Večer ve spánku je jen málo stresu a sotva nějaký pohyb, přesto jsou každou vteřinu tělesné buňky zásobovány pohonnými látkami. Příroda si proto opět vymyslela geniální nápad: růstový hormon.
70 minut po usnutí uvolňuje podvěsek mozkový v mezimozku mikroskopicky maličká množství růstového hormonu, noční stresový hormon, do krve. Molekuly hormonu otevřou tukové buňky a uvolní molekuly tuku, které mohou být použity pro tvorbu energie. Růstové hormony udržují zvířata ve volné přírodě štíhlá a fit. Starají se o to, aby tuk nemohl být na dlouho ukládán do buňky, ale využíván pro tvorbu energie. Z těchto důvodů jsou časně ráno ptáci, vysoká zvěř, zajíci, veverky a jiná zvířata nabiti energií.
U našich dětí to není nic nového. Růstovému, nočnímu hormonu můžete poděkovat za to, že zůstanete hubenými a ráno výkonní.
Kdybyste vzali podvěsek mozkový mezi palec a ukazováček a stiskli jej, vystříkla by jen voda a růstový hormon. Ostatních devět hormonů je obsaženo jen v minimální koncentraci. Zeštíhlující hormon je v přírodě tedy velmi cenný. Mnoho lidí s nadváhou a obézních má ale velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi, protože jejich podvěsek mozkový není správně živen. Vlastní aktivní, totiž noční fáze odtučnění u nich neexistuje. Američtí biochemici proto nabízejí zázračný tip:
pozdě večer před ulehnutím ke spánku snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem. Kdo není schopen kousat do citronu, může vypít šťávu (ale žádnou šťávu z obchodů!). Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon užírající tuky.
Druhým stupněm na cestě k zeštíhlení je podpora vstupu tukových molekul cirkulujících v krvi do buněk. K tomu účelu má metabolismus zvláštního pověřence, totiž karnitin, kvazivitamin. Sedí na buněčné membráně, a když vidí plavat kolem molekulu tuku, uchopí ji a zavleče do nitra buňky k mitochondrii, kamnům buňky.
Tam je tuk zhodnocen v sílu a vitalitu. Avšak pozor! Bez karnitinu a jiných substancí se tuk v buňce nikdy nespálí. Místo toho cirkuluje v nebezpečné koncentraci v krvi a můžeme si jenom nechat zdát o tom, že zeštíhlíme.
Zatímco molekuly tuku díky karnitinu nyní šťastně přistály v tělesné buňce, musí být ještě spáleny. To se podaří jen tehdy, je-li přítomen topič, který zapaluje energetická kamna. Tento topič se jmenuje se tyroxin, je to hormon z naší štítné žlázy. Bez tyroxinu zůstanou kamna chladná. Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy mají proto sklon k tloustnutí.
Molekula tyroxinu je složena ze dvou třetin ze vzácného stopového prvku jódu a z jedné třetiny ze základního stavebního kamene tyrosinu, který je převážně v mase, rybách, drůbeži a nízkotučném sýru. Při dostatečných zásobách těchto surovin ve štítné žláze, produkuje tento orgán velikostí ořechu denně jednu setinu gramu tyroxinu. Ta vystačí k tomu, aby po dobu 24 hodin zapalovala všechna kamna v 70 bilionech buněk.
Spojení stopového prvku a bílkoviny, stejně jako jeho jednoduchá struktura, způsobují lehkou zranitelnost molekul tyroxinu volnými radikály. Je atakována jako jedna z prvních substancí v krevní dráze. U mnoha lidí se podaří pouhým 20 % molekul tyroxinu vyplavených ze štítné žlázy proniknout do buněk. Lékaři proto velmi často mylně diagnostikují: „Vaše štítná žláza nepracuje bohužel správně.“
Ve skutečnosti funguje štítná žláza často lépe, ale její hormony jsou v krvi zničeny, a proto jsou koncentrace hormonů v krvi stále nízké. Molekuly tyroxinu však mají speciálního ochránce- vitamin C. Když třikrát až pětkrát denně sníme čerstvé ovoce, zvýší se podstatně hladina vitaminu C v krvi a v tomto prostředí se volné radikály již necítí dobře. Neodváží se pak vůbec vstoupit do krve. Tak se dostanou citlivé molekuly tyroxinu do buněk a mohou konečně navodit proces spalování.
Tip pro zeštíhlení:
Vitamin C a tyrosin se ostatně podstatnou měrou podílejí na produkci všech stresových hormonů: Tyrosin jako součást a vitamin C jako šéf produkce. Tip pro zeštíhlení: Užívejte mnoho cukrů, ale výhradně v jejich nejzdravější formě:
ovoci, salátu, zelenině, bramborách, celozrnných produktech a neloupané rýži. Zakázány jsou: normální chléb, těstoviny, loupaná rýže, cukr a všechny sladkostí a také sladké nápoje. Jsou povoleny: několik skrojků bagety, talíř salátu nebo koktejl z krabů. Tři až pětkrát denně jíst čerstvé ovoce a večer před uložením ke spánku jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže s citronem. Přísní vegetariáni mohou nahradit maso nízkotučným sýrem a sojovými produkty. Vegetariáni jsou i bez toho zřídka tlustí.
zdroj: Klaus Oberbe
.
Magazín Sluvko