admin Březen - 2010

Na trhu najdeme nepřeberné množství druhu pečiva. Slané, sladké, s náplní, se semínky, prostě je toho opravdu hodně. Jak se v ní zorientovat?

Česká vyhláška která upravuje pečivo, rozlišuje základní druhy (kategorie):

  • pšeničné
  • žitné
  • pšenično – žitné
  • žitno pšeničné
  • celozrnné
  • vícezrnné
  • speciální

V prodejnách se běžně setkáváme s názvy pečiva jako např.: Tmavý, Raženka, Mnohozrnný, Slunečnicový apod. Tyto názvy jsou ale obchodní a každý výrobce si své pečivo může pojmenovat dle svého. Je tedy důležité rozlišovat obchodní názvy, od zmíněných druhů (kategorií) daných vyhláškou.

.

Mezi spotřebiteli ale kolují informace, že tmavé pečivo je zdravější než to bílé. Toto je ale informace nepravdivá, protože některé výrobky lze podle vyhlášky dobarvovat třeba karamelem, praženým ječmenem nebo žitem, což způsobí tmavší barvu, ale vůbec to nevypovídá o tom zda je výrobek celozrnný.

.

Proč tedy výrobci pečivo barví? Je to jen otázka marketingu, kdy výrobce využívá nevědomosti spotřebitelů kteří si myslí, že to co je tmavé je celozrnné a zdravé. Tmavé, neznamená celozrnné! Zákazník si tak koupí rohlík za 6 Kč a více, i když má výživnou hodnotu stejnou jako ten za 1,50 Kč.

.

Nejvíce zdraví prospěšné vlákniny je v pečivu celozrnném, tedy v pečivu které obsahuje celé zrno. Neodstraňuje se z něj obal (otruby), a právě v těchto „slupkách“ je nejvíce vlákniny. Zde taky platí, že označení „celozrnný“ zle použít jen u výrobků obsahujících minimálně 80% celozrnné mouky.

.

Není tedy ani pravdou, že celozrnná mouka je jen třeba žitná. Z každého zrna které se semele s obalem vzniká celozrnná mouka, a dle druhu obilí pak mouka pšeničná, žitná atd. Všechny tyto mouky se také melou na různě jemné, stejně jako je u bílé mouky hladká, polohrubá a hrubá.

.

Vícezrnné  pečivo je vyrobeno z více druhů zrna, a neříká nám nic o tom, zda je použito zrno celozrnné.

.

Jak vybírat pečivo? U baleného je to zpravidla jednoduché, protože složení musí uvádět složení na obalu.

U nebaleného pečiva musí být deklarován obchodní název, ale musí být uveden také název druhu (kategorie) se zmíněné vyhlášky. Označení pak musí vypadat např.takto:

Slunečnicový chléb, Celozrnný
Slunečnicový – obchodní název
Celozrnný – kategorie z vyhlášky

.

Podobné mýty kolují i o semínkách na pečivu a obsahu vlákniny v nich. Pokud semínka nejsou rozemleta, nebo je nerozkousáme, nemají co se vlákniny týče veliký efekt. Nerozemletá nebo nerozkousaná projdou zpravidla trávicím traktem nepoužita a nepoškozená.

.

Magazín Sluvko

komentář:

Citáty

hledat

4 sluvka

Video

REKLAMA

CENTRUM MODY

O nás

MAGAZÍN.SLUVKO.CZ - Magazín pro dobrou náladu a inspiraci. Čti, přispívej, komentuj a diskutuj v rubrikách s články, recepty, fotogalerie, srandičky, zajímavosti, tvoje dovolená a dalších, nebo přehraj a přidej video, vař s videorecepty. Podrobnosti a kontakt na stránce O NÁS