Převod řeči do textové podoby – počítač přepisuje lidskou řeč.
NEWTONDictate, systém rozpoznávání hlasu a převod řeči do textové podoby (Voice to Text – V2T řešení pro český jazyk) vznikl z exkluzívní spolupráce mezi vědecko-výzkumným týmem SpeechLab pod vedením Prof. Ing. Jana Nouzy, CSc., na Technické univerzitě v Liberci a společností NEWTON Technologies, a.s.
NEWTONDictate pomůže významně zvýšit efektivitu práce každému, kdo vytváří či přepisuje delší texty. Jde například o diktování dokumentů v oblasti
- právní (rozsudky, exekuční příkazy, soudní líčení, apod.)
- státní správy
- médií (např. titulkování televizních pořadů)
- záznamy z tiskových konferencí, porad a jednání.
NEWTONDictate pracuje s největším slovníkem na českém trhu. Čím více slov slovník obsahuje, tím větší je pravděpodobnost, že program rozpozná mluvené slovo správně.
- Slovník v současné době obsahuje více než 500 tisíc slov (tj. pokrývá 98% českých slov a slovních tvarů)
- lze do něj jednoduše přidávat vlastní výrazy
- jeho použití není vázáno adaptací na hlas uživatele, modul rozpozná jakéhokoli mluvčího se zdravým hlasem (adaptace je nicméně možná).
Systém přepisuje spojitou řeč, tedy běžný diktát. Používat jej může každý, kdo mluví srozumitelně (mírná vada řeči není překážkou, program lze naučit na konkrétní hlas) a dokáže sledovat přepisovaný text na obrazovce.
↓
„Elektronická stenografka“ přijde na 25 tisíc korun a kupují si ji třeba bohaté advokátní kanceláře. Program zkouší také několik stovek českých soudců a soudní zapisovatelky by se také jednou mohly stát první „obětí“ programu, s tím, že by je nahradil počítač.
Program vyvinula česká firma Newton Technologies společně s libereckou univerzitou.
Od června ho testuje také MF DNES. A ukazuje se – ta věc má ještě mouchy. Ale funguje!
Počítačové diktování není úplně samo sebou. Člověk si nejprve musí zvyknout na správný rytmus a rychlost řeči.
Mám na uších sluchátka, u pusy mikrofon a pomalu a zřetelně předčítám z první strany středeční MF DNES článek o hypotékách. Na obrazovce naskakuje diktovaný text, který počítač sám přepsal, pravda, byť často s úsměvnými chybami.
Programátoři Newton Dictate pořád zdokonalují. „Jednou bude dobře zaznamenávat i běžnou řeč, ale nejdříve asi za rok,“ odhaduje spolumajitel firmy Newton Technologies Petr Herian. Kromě jeho společnosti se do vývoje pouští i konkurenční firma Novasoft.
Jako první se s programem, který převádí řeč do psané podoby, naučili pracovat soudci.
Zároveň už ale pomáhá nemocným lidem, kteří třeba kvůli ochrnutí nemohou sami psát. Postižená dívka Dita Horochovská z Náchoda jen díky němu letos odmaturovala. Od června český vynález „Newton Dictate“ testuje i MF DNES.
Ukázalo se, že omezený slovník lékařů nebo soudních síní se pro program hodí asi nejlépe. Proto firma Newton už dnes prodává několik druhů programu s oborovými slovníky. Program používá i pro přepisování televizních a rozhlasových zpráv, aby se daly snadno najít v jimi vytvořeném archivu.
„Program nám už teď hodně pomáhá a šetří čas, i když si nemyslím, na rozdíl od mnoha lidí na ministerstvu spravedlnosti, že nahradí soudní zapisovatelky. Text musí vždycky někdo zkontrolovat,“ řekla místopředsedkyně středočeského krajského soudu Lenka Ceplová.
„Elektronická stenografka“ má však velkou budoucnost, pokud se třeba jednou stane standardním doplňkem prodávaných notebooků.
Představte si, že jste spisovatel a diktujete z hlavy svůj příběh, který počítač sám zapisuje. Nebo nadiktujete z hlavy dlouhý dopis dítěti na tábor. Za pár let program dokáže podle Petra Heriana z firmy Newton Technologies přepsat i spontánní řeč, to znamená udělat zápis z porady nebo rychle zaznamenat celý den plný proslovů v parlamentu.
.
Magazín Sluvko
25 Srpen, 2015 - 14.53
Já jsem objevila nový druh přihlašování na https://www.facebook.com/4fitness.eu Jedná se o Facebook 4fitness, kdo ještě nezná, je to novinka pro rezervaci fitness a dalších sportovních aktivit.