Je to už dlouho co znám termín FTP – fyziologicky prospěšné hladovění, nebo-li očistu organismu, a taky jsem jej občas krátkodobě zkusil. Karel Červený hladovění (půst) popsal ve Vegetariánské kuchařce jako očistu, detoxikaci a ozdravění těla. FPH rozhodně není totéž jako nucená hladovka. Byl jsem překvapen jak je to snadné, i když většina lidí říká, že už má problém vydržet nejíst mezi dvěma jídly když drží dietu. Rozhodl jsem se, že zkusím delší čas než týden, a podělím se o své pocity nebo reakce těla. Nechce se mi opisovat tuto kapitolu z Vegetariánské kuchařky, a tak pro všechny co neznají fyziologicky prospěšné hladovění použiji popis Libora Diviše, který hladovění popisuje téměř shodně.
.
.
Říká se, že v jednoduchosti je genialita. V případě FPH to platí rozhodně. Lékařská věda v posledním století až neuvěřitelně pokročila. Dokážeme transplantovat orgány, provádět chirurgické zákroky na mozku, vyrábět syntetické hormony, nahrazovat opotřebované či jinak zničené klouby a další úžasné věci. Lékařství se posunulo z oblasti bylinek do oblasti alopatické medicíny. Alopatie = léčba příznaků. Již se ani příliš nesnažíme léčit příčinu nemocí a problémů, soustřeďujeme se na odstranění jejich příznaků. Bolí Vás hlava, záda, břicho? Proč? To je jedno – máme přece analgetika (prášky proti bolesti). Tímto stylem se v současnosti řeší většina problémů. Je mi z toho trochu smutno. V ostrém protikladu k tomu stojí ten nejjednodnodušší , nejlacinější a ve většině případů i nejefektivnější způsob léčby – fyziologicky prospěšné hladovění.
FPH je jednoduše řečeno hladovka (půst). Jedná se o dobrovolné naprosté zřeknutí se jídla. Je to něco zcela jiného než hladovka vynucená okolnostmi. Pokud se ocitnete bez přísunu jídla a bez vyhlídky na změnu, budete prožívat obrovský stres, strach ze smrti hladem a to vše Vám skutečně dokáže ublížit, dokonce Vás i zabít. Pokud se však dobrovolně zřeknete jídla (s možností kdykoliv s hladověním přestat), dáte tělu šanci, aby se samo vypořádalo s množstvím neduhů, nadbytečnými kilogramy, jedy uloženými v tkáních apod.
Při FPH se pouze pije čistá voda. Tělo bez újmy vydrží i FPH v délce několika týdnů (např. 6 týdnů). Nedoporučoval bych Vám však vrhnout se ihned po přečtení následujících řádek do dlouhodobého FPH. Moje doporučení je: „Začněte s 1 denním FPH, pokud vše proběhne bez větších problémů, zkuste 3 denní. Pokud nebudete mít potíže ani při něm, můžete zkusit FPH o délce 1 týden. Později můžete zkusit i déletrvalejší FPH, např. 2-3 týdny. Při FPH by ztráta hmotnosti neměla překročit 20-30%!!! Během 25-30 dnů trvajícího hladovění představuje ztráta hmotnosti obvykle 12-18%, což je mnohem méně než bezpečná norma. Moje doporučení je, aby Vaše hmotnost neklesla pod dolní doporučenou hodnotu, spočítanou pro Vaši osobu pomocí indexu tělesné hmoty – BMI (BODY MASS INDEX). Pro výpočet můžete použít i článek „Jak zhubnout?“, který najdete v sekci „Ostatní“. Stejně důležité jako samotné FPH (ba ještě důležitější) je jeho zakončení a tzv. návratová fáze, tedy návrat k „normálnímu“ příjmu potravy. O zásadách provádění se dočtete dále!
Nyní bych se chtěl zmínit o tom, co se s tělem během FPH děje. Když přestanete jíst, tělo bude ještě nějakou dobu pracovat naprosto normálně. Jako zdroj energie pro spalování tuků se nebudou využívat uhlohydráty (normálně dodávané potravou), ale zásoby glykogenu ve svalech a v játrech. Tyto zásoby však nejsou nikterak velké a budou vyčerpány (v závislosti na Vašem výdeji energie) během 1-2 dnů. Jakmile dojdou zásoby glykogenu, začnou se v krvi hromadit produkty nedokonalého spalování tuků (kyselina mléčná, aceton). To může způsobit bolest hlavy, únavu a slabost. V tomto případě pomůže procházka na čerstvém vzduchu, hluboké dýchání a sprcha. Příznaky autointoxikace mohou narůstat do 6-10. dne hladovění, potom rychle zmizí a budete se cítit dobře. Tělo se jakoby přepne do režimu autolýzy. Jako by pochopilo, že další příjem potravy je v nedohlednu, a začne skutečně šetřit a spalovat samo sebe. Spalují se zásoby podkožního tuku, ale samozřejmě i bílkoviny z různých tělesných tkání. Spalování tělesných bílkovin není rovnoměrně rozložené mezi všechny tělesné orgány, tělo bílkoviny čerpá z tkání pro něj méně důležitých. A nyní se dostáváme k jednomu úžasnému účinku FPH. Tělo v době hladovění používá jako zdroj potřebných bílkovin převážně tkáně, které jsou oslabené, nemocné, a také nádory, srůsty apod. Zvláště po odeznění acidózy (oněch nepříjemných příznaků autointoxikace) se začnou silně projevovat sebeobranné a samoléčitelské schopnosti organismu. Normalizují se biochemické procesy a sekrece žláz, vylučují se jedy a odpadní látky, zlepšuje se látková výměna, asimilace potravin se normalizuje, dochází k omlazování tkání, zlepšuje se trávení, krevní oběh atd. Těchto skvělých účinků může využít „každý“ (o kontraindikacích bude řeč později). U lidí s chronicky nedostatečnou hmotností (nehledě na množství přijímané stravy) se často jejich hmotnost po FPH zvyšuje na normální úroveň. U lidí, kteří využívají FPH jako prostředek k zbavení se přebytečných kilogramů, dochází k optimalizaci hmotnosti (pokud se opět nezačnou nesprávně stravovat). Prostě dochází v každém případě k normalizaci asimilace (přeměny a využití živin).
.
Průběh FPH
doporučení, provádění, upozornění
Na tomto místě bych Vás rád seznámil s prováděním a případnými záludnostmi FPH. Je lepší, když tělo na půst trochu připravíte. Doporučuji Vám např. 3 dny před zamýšleným FPH upravit životosprávu. Úplně vypusťte uzeniny, omezte maso, snižte celkový příjem potravy, přejděte na přirozenou stravu – ovoce, zelenina, ořechy, mléko. Obzvláště na začátku hladovění dochází k intenzivnímu vylučování toxinů (jedů) a tato příprava Vám pomůže trochu zmírnit počáteční „šok“. FPH začněte klystýrem (výplachem střev). Tuto procedůru provádějte prvních 3-5 dnů denně, později např. každé 3 dny. Během celého FPH pijte pouze čistou vodu, nepřijímejte ani minimální množství potravy!!! Pokud tělu nebudete dodávat žádné jídlo, nedojde během celého postu k avitaminóze ani k žádným jiným problémům (spojených např. s nedostatkem bílkovin apod.). Jakmile by jste však přijímali i malé množství jídla, došlo by k problémům. Tělo by se nepřeorientovalo na autolýzu (samotrávení), ale Vaše počínání by vyhodnotilo jako nedostatečný příjem základních složek potravy včetně minerálů a vitamínů, s odpovídajícími následky.
Během FPH se denně sprchujte, choďte na procházky, zhluboka dýchejte! Pomůžete tím tělu zbavit se toxinů a zmírníte následky lehké autointoxikace. Denně pijte dostatek vody! Hlad téměř (někdy i úplně) zmizí během prvních 3 dnů, chuť na něco „dobrého“ Vás však nejspíš za celou dobu nepřejde (osobně téměř vždy během FPH přečtu všechny kuchařky, které najdu). Dbejte na hygienu dutiny ústní! Bohužel se však musíte smířit s tím, že Vás bude provázet nečistý dech a povlak na jazyku. Další skutečností, která Vás zaskočí, je chlad. Tělo bude mít problémy s termoregulací – udržením tělesné teploty. Hodně se oblékejte! Do překonání acidotické krize můžete pociťovat únavu, slabost, nevolnost, bolest hlavy. Váš dech bude zrychlený a povrchní (mělký), trochu zrychlený bude i tep. Nevstávejte příliš rychle, jinak budete pociťovat lehkou závrať. Pokud si např. dáte nohu přes nohu, začne Vás během chvíle „brnět“. Po překonání acidotické krize (6-10 dnů) se Vám zlepší nálada a prakticky zmizí pocit únavy. Nejspíš budete najednou cítit tolik energie a chuti do nějaké aktivity, jako již dávno ne. Je to až neuvěřitelné. Představte si, že já (libuji si v nepořádku) jsem se s chutí pustil do uklízení a dalších pro mne téměř neznámých činností. Od této doby se již většinou žádné komplikace nepřidávají, spíše naopak. Nemoci, bolesti a jiné problémy ustupují, nálada je většinou dobrá. Signálem pro ukončení FPH je nejčastěji (pokud se neobjeví významné problémy) hladu. Pokud se objeví silný hlad, je to signál, kterým nám tělo říká, abychom ukončili hladovění! Dál již nepokračujte, ale začněte z návratovou dietou!
Zakončení FPH (návratová dieta) je minimálně stejně důležitá jako samotné hladovění. Pokud se nebudete držet následujících rad, můžete si vážně ublížit! Návratová dieta by měla trvat stejně dlouho jako samotné hladovění. Jako první věc si vezměte ředěné šťávy, později neředěné. Postupně se ve Vašem jídelníčku může objevovat ovoce, zelenina, později pak např. kaše apod. Spočátku Vám k nasycení budou stačit skutečně miniaturní porce jídla. Sníte jablko a budete přeplnění. Sníte banán a půl dne si na nic dalšího nevzpomenete. Stolice se objeví většinou po 2-3 dnech příjmu potravy. Opatrně začněte s příjmem mléčných výrobků. Do poloviny návratové diety se vyhýbejte slaným jídlům a nesolte! V této době nejezte ani maso, masové výrobky, houby, vajíčka! Rozhodně se vyhněte alkoholu a kouření!!! Jednou jsem si po 17 denním FPH dal jako jedno z prvních jídel omeletu s feferonkami ze 4 vajec. Myslel jsem, že zemřu, že mne to roztrhá – prostě strašné!!! Když jsem se vzpamatoval, myslel jsem si, že si již tělo zvyklo. A tak jsem si dal větší množství horkých palačinek. Situace se do puntíku opakovala. Ukrutné bolesti, později průjem. Tělo po ukončení FPH není připravené trávit živočišné bílkoviny! Nechte si poradit, zvláště po dlouhodobém hladovění jde doslova o život!!!
.
Kontraindikace
situace, kdy se s FPH začínat nesmí (nemělo by se)
- akutní tuberkulóza
- Basedova choroba (zvětšení štítné žlázy)
- leukémie
- cirhóza jater
- cysty
- novotvary vnitřních orgánů
- stav hlubokého vyčerpání
.
Účinky FPH
Již jsem nastínil účinky dávkovaného hladovění, nyní bych se chtěl zaměřit na konkrétní zkušenosti s léčbou různých nemocí a problémů. Nebudu se zde zmiňovat o blahodárném vlivu na pacienty s psychickými poruchami, zaměřím se na „časté“ fyzické problémy a účinnost FPH.
♣ Vysoký či nízký krevní tlak: oba extrémy velice dobře reagují na FPH, při nízkém vstupním TK dochází k jeho zvýšení, při vysokém TK dochází ke snížení téměř na optimální hodnotu. Obvyklá doba hladovění je 10-15 dnů.
♣ Snižování hladiny cholesterolu
♣ Stavy po infarktu myokardu: FPH podstatně zlepšuje situaci, zlepšení je viditelné i na EKG – zlepšení prokrvení srdečního svalu
♣ Žaludeční vředy, vředy na dvanáctníku: bolesti většinou mizí po 3-5 dnech, obvyklá doba FPH je 15-25 dnů
♣ Jaterní a žlučníkové problémy: pokud se jedná o problémy se žlučníkem, kdy jsou diagnostikovány „kameny“, dochází při FPH poměrně často k bolestivým záchvatům – když kameny „odcházejí“
♣ Kožní nemoci: při FPH dochází k zlepšení, pro úplné vyléčení je potřeba většinou 2-3 opakování v průběhu 1-2 let
♣ Alergie(astma, senná rýma, kopřivka, ekzémy): při astmatických záchvatech je potřeba podávat léky, jakmile záchvaty skončí (obvykle cca. po 5 dnech), s podáváním léků přestat
♣ Polyartritida: dobré výsledky; obvyklá doba FPH 18-25 dnů; zlepšení se pozoruje hlavně v 2. a 3. stádiu hladovění
♣ Dna: výborné výsledky, rychlé zlepšení
♣ Revmatismus: zlepšení
♣ Pankreatitida: výborné výsledky
♣ Oční problémy: Při FPH se zlepšuje zrak, léčí se šedý zákal, zánět spojivek, glaukom (zelený zákal)
♣ Diabetes (cukrovka): výrazné zlepšení, v časných stádiích úplné vyléčení
.
Co by jste ještě měli vědět
Pro tělo je pomocí i FPH, který trvá jen 1-3 dny! Důležitá je návratová dieta, nezapomeňte na ni ani v případě takto krátkých půstů!
Nyní bych se rád zmínil o efektu využití FPH coby prostředku k léčbě nejrůznějších nemocí a problémů. Mám k dispozici výsledky pozorování 3 lékařů. Množství osob, kteří se díky FPH zcela nebo částečně vyléčili, se pohybuje mezi 88-95%. Nejpodrobnější přehled podal zřejmě Dr. Viliam de Ester. Jeho sledování se týkalo zkušeností s léčbou 31 různých nemocí. Délka FPH se pohybovala mezi 5-55 dny. Výsledek:
- úplné vyléčení: 71%
- částečné vyléčení: 20%
- bez zlepšení: 9%
To jsou vynikající výsledky, zvláště když si uvědomíte, že k dlouhodobému FPH se uchylují většinou lidé, kterým z hlediska klasické medicíny není pomoci!
Tento článek píši na popud zájemců o kulturistiku, měl bych se tedy zaměřit i na použitelnost FPH v ní. Dlouhodobé FPH je vhodným řešením při velké nadváze. Kromě ztráty cca. 10-20 kg (převážně tukové tkáně) dojde i k úpravě metabolismu, resp. asimilace živin. Po návratové dietě je mnohem snazší udržet si optimální hmotnost. Kratší FPH je účinným řešením i v případě problémů s přibíráním. Organismus po správně provedeném postu a návratové dietě brzy získá zpět ztracené kilogramy a ještě něco navíc. Tento způsob se nechá použít i v případě stagnací u kulturistů, k podpoře dalšího růstu.
.
Upozornění
Podle názoru odborníků by se FPH mělo provádět pod lékařským dohledem!
.
Použitá literatura:
Liečenie hladovkou (studijní materiál): J.S. Nikolajev – E.I. Nikov
Autor: Libor Diviš
.♣
4 Listopad, 2012 - 19.04
Káva se nesmí, káva je obecně jed.
12 Říjen, 2012 - 9.38
může se káva při půstu?
31 Srpen, 2012 - 11.47
Dobrý den vážení, až do svých 50 let jsem byla zdravá a pak se to nějak zlomilo a začala spousta zdravotních problémů a s tím je spojené i užívání spousty léků. Nemohla jsem se s tím smířit, protože jsem byla zvyklá hodně sportovat a nejednou to nešlo. Dnes už vím , že všechno se nechá léčit zcela bez prášků a jednoduše. Nikdy už bych si žádný prášek nevzala.
Mou cestu za poznáním otevřel herec Jaroslav Dušek. Bylo to po přečtení jednoho jeho rozhovoru v nějakém časopise, kde bylo popsáno, jak držel hladovku.
Rozhovor jsem ofotila a rozdala kolegům v práci. Před Velikonocemi sehnal můj 30letý kolega v práci knížku p. doktorky Partykové,, Hladovění pro zdraví“ a začal držet 21 denní hladovku. Pil pouze destilovanou vodu čistil si střeva. Má tři malé děti a vozil je do školy a školky a tak jsme měli obavy. Skoro 10 let již nesportoval a najednou začal během hladovky chodit běhat a měl potřebu se hýbat. Dostával se do obrovské pohody.
Já měla v té době dost ošklivý zánět a brala jsem již měsíc antibiotika. Bohužel mi nezabírala.
Během toho jsem začala číst onu zmíněnou knihu o hladovění. Po měsíci kdy jsem brala antibiotika, a vůbec mě nezabraly jsem se rozhodla, že to zkusím také.
Bylo to týden před dovolenou v Rakousku, kde jsme měli hodně jezdit na kole a docela velké kopce. Měla jsem strach, že se neuzdravím. Začala jsem držet desetidenní hladovku s pitím pouze vody (ideální je destilovaná – rychleji rozpouští a odvádí nečistoty z těla). A také jsem věděla, že jsou důležité výplachy střeva. Tělo se začalo rychle čistit.
Cítila jsem se den ode dne lépe. Před odjezdem jsem již žádné zdravotní potíže neměla.
Jezdila jsem s partou a dokonce jsem i předjížděla některé kamarády, které jsem před tím do kopce nikdy nepředjela. Tělo nemá během hladovění výbušnou sílu, ale má hodně enegie
Nyní vám napíšu, které zdravotní problémy mi hladovění vyřešilo. Ještě jsem od té doby neměla rýmu. Pomohlo mi to i na mojí nemocnou ledvinu. Často jsem mívala migrény. Na mamografu jsem se dostala z rizikové skupiny do zcela zdravých. Přestali mě bolet klouby, které mě bolely už 15 let. Mívala jsem návaly a bušení srdce. Velkou bouly na stehně jsem se snažila rozmasírovat asi 2 roky a najednou byla pryč . Zatuhlou šíje od počítače jsem během hladovění masírovala a hladové tělo si v první řadě bralo to, co tam nepatří. A tak jsem zase mohla krásně otáčet hlavu. Zajímavé je, že zmizela paradentóza a ztvrdly mně předtím lámavé nehty ( bohužel toto se mi po pár měsících díky pití kávy a sem tam skleničce vína zase vrátilo).
Měla jsem operaci kolena a moc to dobře nedopadlo. Byla jsem nešťastná. Dva roky jsem nemohla běhat a ani jít po nerovném terénu. Hned jsem musela koleno ledovat, ale stejně mě zlobilo. Po této hladovce se koleno spravilo a dnes chodím běhat denně a koleno je stále dobré.
Při hladovění jsou dobré masáže a horké koupele aby se nečistoty rozproudily a měli šanci se z těla dostat . Také to chce hodně sportovat a uvidíte, že nejednou budete mnohem pohyblivější. Člověk se cítí skoro o dvacet let mladší. Po této kůře je důležité, aby tělo dostalo spousty čerstvých vitamínů a proto je dobré pití čerstvých ovocných a zeleninových štáv . Dále je dobré používat lněný olej, vlašské ořechy, tučné ryby, tmavě zelená zelenina. A dodržet hlavně návratovku ( kolik dní hladovíš dvakrát tak dlouho musí trvat návratovka – jen zdravá lehká strava).
Určitě je dobré si o tom přečíst nějakou odbornou literaturu.
Stále nemohu uvěřit, že to tak krásně funguje . Zkrátka v čistém těle se žádný bacil ani nemoc neudrží. Jak začnu mít nějaké zdravotní problémy hned vím, že si musím dát alespoň jeden den hladovění a hned se mi trochu uleví.
U nás v práci už to začala dělat spousta lidí. Teď na jaře kolega měl 15 denní a já 11 denní. Jinak většinou kolegové drží kratší půsty 1 -3 dny. Držím hladovku podle toho jak to cítim. Tělo se začne zbavovat všech neduhů a vše vás přestává bolet .
Někdy je vám líto to přerušit , když vidíte jak to pomáhá. Tělo má skvělé regenerační schopnosti. Denně přitom chodím do posilovny a cítím se skvěle. Je to jednoduché a přitom geniální.
Prášky vám jen vypnou volání vašeho těla o pomoc. Tak lidi nebuďme jako ovce a trochu přemýšlejme. Moc pěkné povídání o zdraví je také na stránkách http://www.regenera.cz .
S pozdravem.
Šofferová K.
31 Srpen, 2012 - 11.46
Dobrý den vážení, až do svých 50 let jsem byla zdravá a pak se to nějak zlomilo a začala spousta zdravotních problémů a s tím je spojené i užívání spousty léků. Nemohla jsem se s tím smířit, protože jsem byla zvyklá hodně sportovat a nejednou to nešlo. Dnes už vím , že všechno se nechá léčit zcela bez prášků a jednoduše. Nikdy už bych si žádný prášek nevzala.
Mou cestu za poznáním otevřel herec Jaroslav Dušek. Bylo to po přečtení jednoho jeho rozhovoru v nějakém časopise, kde bylo popsáno, jak držel hladovku.
Rozhovor jsem ofotila a rozdala kolegům v práci. Před Velikonocemi sehnal můj 30letý kolega v práci knížku p. doktorky Partykové,, Hladovění pro zdraví“ a začal držet 21 denní hladovku. Pil pouze destilovanou vodu čistil si střeva. Má tři malé děti a vozil je do školy a školky a tak jsme měli obavy. Skoro 10 let již nesportoval a najednou začal během hladovky chodit běhat a měl potřebu se hýbat. Dostával se do obrovské pohody.
Já měla v té době dost ošklivý zánět a brala jsem již měsíc antibiotika. Bohužel mi nezabírala.
Během toho jsem začala číst onu zmíněnou knihu o hladovění. Po měsíci kdy jsem brala antibiotika, a vůbec mě nezabraly jsem se rozhodla, že to zkusím také.
Bylo to týden před dovolenou v Rakousku, kde jsme měli hodně jezdit na kole a docela velké kopce. Měla jsem strach, že se neuzdravím. Začala jsem držet desetidenní hladovku s pitím pouze vody (ideální je destilovaná – rychleji rozpouští a odvádí nečistoty z těla). A také jsem věděla, že jsou důležité výplachy střeva. Tělo se začalo rychle čistit.
Cítila jsem se den ode dne lépe. Před odjezdem jsem již žádné zdravotní potíže neměla.
Jezdila jsem s partou a dokonce jsem i předjížděla některé kamarády, které jsem před tím do kopce nikdy nepředjela. Tělo nemá během hladovění výbušnou sílu, ale má hodně enegie
Nyní vám napíšu, které zdravotní problémy mi hladovění vyřešilo. Ještě jsem od té doby neměla rýmu. Pomohlo mi to i na mojí nemocnou ledvinu. Často jsem mívala migrény. Na mamografu jsem se dostala z rizikové skupiny do zcela zdravých. Přestali mě bolet klouby, které mě bolely už 15 let. Mívala jsem návaly a bušení srdce. Velkou bouly na stehně jsem se snažila rozmasírovat asi 2 roky a najednou byla pryč . Zatuhlou šíje od počítače jsem během hladovění masírovala a hladové tělo si v první řadě bralo to, co tam nepatří. A tak jsem zase mohla krásně otáčet hlavu. Zajímavé je, že zmizela paradentóza a ztvrdly mně předtím lámavé nehty ( bohužel toto se mi po pár měsících díky pití kávy a sem tam skleničce vína zase vrátilo).
Měla jsem operaci kolena a moc to dobře nedopadlo. Byla jsem nešťastná. Dva roky jsem nemohla běhat a ani jít po nerovném terénu. Hned jsem musela koleno ledovat, ale stejně mě zlobilo. Po této hladovce se koleno spravilo a dnes chodím běhat denně a koleno je stále dobré.
Při hladovění jsou dobré masáže a horké koupele aby se nečistoty rozproudily a měli šanci se z těla dostat . Také to chce hodně sportovat a uvidíte, že nejednou budete mnohem pohyblivější. Člověk se cítí skoro o dvacet let mladší. Po této kůře je důležité, aby tělo dostalo spousty čerstvých vitamínů a proto je dobré pití čerstvých ovocných a zeleninových štáv . Dále je dobré používat lněný olej, vlašské ořechy, tučné ryby, tmavě zelená zelenina. A dodržet hlavně návratovku ( kolik dní hladovíš dvakrát tak dlouho musí trvat návratovka – jen zdravá lehká strava).
Určitě je dobré si o tom přečíst nějakou odbornou literaturu.
Stále nemohu uvěřit, že to tak krásně funguje . Zkrátka v čistém těle se žádný bacil ani nemoc neudrží. Jak začnu mít nějaké zdravotní problémy hned vím, že si musím dát alespoň jeden den hladovění a hned se mi trochu uleví.
U nás v práci už to začala dělat spousta lidí. Teď na jaře kolega měl 15 denní a já 11 denní. Jinak většinou kolegové drží kratší půsty 1 -3 dny. Držím hladovku podle toho jak to cítim. Tělo se začne zbavovat všech neduhů a vše vás přestává bolet .
Někdy je vám líto to přerušit , když vidíte jak to pomáhá. Tělo má skvělé regenerační schopnosti. Denně přitom chodím do posilovny a cítím se skvěle. Je to jednoduché a přitom geniální.
Prášky vám jen vypnou volání vašeho těla o pomoc. Tak lidi nebuďme jako ovce a trochu přemýšlejme. Moc pěkné povídání o zdraví je také na stránkách http://www.regenera.cz .
S pozdravem.
Květa
29 Březen, 2012 - 10.51
Už půl roku držím jednou týdně 36h, už mám za sebou 3x 3dny a 20.4. poprvé začínám s 10-ti denní. Už se moc těším. Vím, že se tělo odvděčí, mysl pak dvojnásob! Vše dělám podle Gennadija Malachova. Doporučuji knížky tohoto autora.
7 Březen, 2012 - 21.59
Průběh hladovění je popsán velmi dobře. Je vidět, že autor s tím má bohaté zkušenosti. I když uznávám klasickou medicinu a chirurgii obdivuji (mrzí mne, že jseem k tomu nebyl a nemohl jsem to studovat), nemám rád vyjádření některých lékařů, ze kterých je zřejmé, že si to alepoň pár dní nevyzkoušeli. Letos mně bude 70 a hladovky držím 2 x ročně od roku 1984 a musím říci, že to nemá chybu. Na jaře to zpravidla je 30 – 42 dní, na podzim 2 – 3 týdny. Doporučuji všem. I když nevím, jestli je člověk schopen si tím vyléčit vážnou nemoc. Ale jako prevence určitě výborné. Navíc postupně se začnou lhůty průběhu (ztráta pocitu hladu, 1. acidozní krize) výrazně zkracovat. Kromě toho 35 let včelařím (žihadla jsou také zdravá) a 17 let nejím maso (s občasnou výjimkou ryb), mléčné výrobky a vejce.
19 Únor, 2012 - 16.33
půstník: Máte můj obdiv
30 Září, 2011 - 10.13
JJ ….dnes je prvni den,uz jsem hladovela nekolikrat (29dni).Zacatek je strasny,vzdycky nechapu jak jsem to minule mohla dokazat….Mam hlad…
22 Červen, 2011 - 18.20
… tak zítra jdu na to :o) … ze zkušeností vím, že je nejhorší vydržet první den … pak už si na jídlo ani nevzpomenu, teda vzpomenu, ale chuť bez problému zaženu :o). Zkusím max. 3 dny, víc se bojím …
Mám dotaz …. co se děje se střevama, když „nepracujou“ .. aby se mi nezauzlovaly nebo něco podobnýho
11 Červen, 2010 - 14.53
zitra začnu,o pruběhu vas budu informovat
2 Červen, 2010 - 22.18
Ukončil jsem hladovění po 21 dnech. Vůbec jsem neměl důvod, cítil jsem se tak dobře, že mi to nikdo neuvěří, kdo si to sám nezkusí. Rozhodl jsem se jen proto, že se mi nechtělo k lékaři na dohled, a především proto, že jsem si nevyplachoval střeva. První jídlo jsem měl jablko. Chutnalo tak úžasně, že jsem musel krotit vášně, a zase používat mozek, jinak bych „sežral“ asi tunu. Potom zeleninová polévka, a bílkovinu jsem měl až po dvou dnech. Ani začátek stravy mi nedělal problém, pokud nepočítám chuť okoštovat všechno co bylo k mání doma. Rozhodně si to časem zopáknu, mám z toho bezvadnej pocit. Příště to udělám pod lékařským dohledem, abych věděl, jak se mi změnily hodnoty při vyšetření. Půstu zdar, ale dobré baště taky!
25 Květen, 2010 - 19.15
Kdepak džusy, to by potom nefungovalo jak má. Piju neslazený a slaboučký čaj – jeden sáček na 2 litry. Připadám si jako průtokový ohřívač, protože co do sebe naleju, brzo zase vyleju. Asi bez jídla nemám sůl v těle nebo co.
24 Květen, 2010 - 21.21
Tééééééda, ty to fakt držíš tak dlouho, nebo piješ 100% džusy jako ti machři co protestovali proti základně? Co piješ?
24 Květen, 2010 - 18.52
Den 14. Nic se se mnou neděje, pořád se cítím velmi dobře, takže kromě báječných chutí některých pokrmů vůbec nevím proč v životě vůbec jíst :-)
20 Květen, 2010 - 20.09
Den 10. Je to bezva, cítím se dobře a vůbec nic mi nechybí. Chuť by byla a taky si připravuji recepty které si udělám až zase budu jíst.
17 Květen, 2010 - 18.08
Den 7. Nic se neděje, hlad téměř nemám, a cítím se podezřele dobře.
13 Květen, 2010 - 12.34
Den 3. Cítím se úplně normálně. Hlad nemám téměř vůbec. Zacvičil jsem si včera trošku s činkami, a v pohodě, energii mám stejnou.
12 Květen, 2010 - 12.56
Den 2. Včerejší den byl skoro stejný jako první. Pořád mám chuť na něco, ozývá se hlad, i když myslím že méně než první den.
11 Květen, 2010 - 9.08
Den 1. Mám za sebou první den, kdy se nic nedělo. Celý den mám na něco chuť, a ozývá se hlad. Je to ale snesitelné, a když se začtu do něčeho zajímavého, tak jej vůbec nevnímám. Snažím se co nejvíce pít (slabý a neslazený čaj), a připadám si jako průtokový ohřívač.
11 Květen, 2010 - 8.28
tak to jo, tu budes za tyden v marnici, ja budu drzet zralovku, uvidime kdo dyl vydrzi
9 Květen, 2010 - 18.31
Tak to nevím jaký máš Lenko hlad. Dnes je den nula, začnu zítra.
9 Květen, 2010 - 18.25
Tak to jsem zvedavá, mám se přidat?