Batáty neboli sladké brambory, které mají díky karotenoidům zářivou barvu, obsahují plno vlákniny a patří vůbec k nejvýživnějším druhům zeleniny. Tyto hlízy mohou pomáhat v prevenci rakoviny, degenerativních očních chorob, deprese a srdečních onemocnění.
Obsah živin
Betakaroten je rostlinné barvivo působící proti vzniku některých druhů rakoviny (žaludku, slinivky břišní, úst a dásní) a makulární degeneraci. V batátech je betakarotenu výjimečné množství (jeden batát dodá 187 procent doporučené denní dávky).
Draslík je minerál, který působí příznivě na srdeční činnost. Snižuje krevní tlak a riziko vzniku srdečních chorob, ledvinových kamenů a mrtvice. V batátech je bohatě obsažený (397 mg na batát).
Kyselina chlorgenová. Předběžné studie ukazují; že tato protirakovinná fytochemická látka může ničit škodlivé karcinogeny a viry.
Kyselina kávová. Tato fenolová sloučenina vykazuje účinky v boji proti rakovině a nemoci AIDS.
Lutein a zeaxantin. Tato dvě karotenoidová barviva propůjčující batátům jejich sytě oranžovou barvu. Mohou pomáhat v ochraně před aterosklerózou, některými druhy rakoviny a očními chorobami.
Nerozpustná vláknina. Konzumace batátů se slupkou zajišťuje vysoký příjem nerozpustné vlákniny, která působí proti vzniku zácpy, divertikulózy, hemoroidů a je účinná proti obezitě. (Středně velký batát dodá přes 2 g nerozpustné vlákniny.)
Pektin. Více než polovinu vlákniny v batátech tvoří rozpustný pektin, který I snižuje hladinu cholesterolu.
Rostlinné steroly. Tyto sloučeniny snižující hladinu cholesterolu mohou omezit riziko vzniku rakoviny vázáním karcinogenních činidel v trávicím traktu.
Vitamin B6. Batáty dodávají značné množství vitaminu B6, který by měl pomáhat v prevenci srdečních onemocnění, mrtvice, deprese a nespavosti.
Vitamin C. Hojné množství vitaminu C obsažené v batátech může podpořit imunitní systém a hojení ran a také pomáhat v prevenci degenerativních očních onemocnění.
.
Jak využít batáty na maximum
Batáty jezte i se slupkou, abyste získali více beta-karotenu a vlákniny. Pečením nebo grilováním se v nich štěpí škroby na cukry, takže jsou sladší a tělo z nich může l lépe vstřebat beta-karoten.
Obohaťte si jídelníček o batáty
Batáty rozmačkejte s javorovým sirupem a získáte neobvyklý dezert.
Batátové lupínky: tenké plátky batátů pokapejte olivovým olejem a upečte dokřehka v troubě.
Připravte směs z mačkaných brambor: polovinu množství obyčejných brambor nahraďte batáty.
Tenké plátky vařených batátů přidávejte do pikantních sendvičů.
Vařené batáty rozmačkejte s nastrouhaným parmezánem a nahrazujte jimi polovinu sýra v lasagních.
Dýně v koláči nahraďte batáty.
Nastrouhejte syrové batáty a nahrazujte jimi mrkev v dortech, muffinech a čajovém pečivu.
Salát z batátů: uvařte batáty, ještě teplé je oloupejte a nakrájejte na kousky. Promíchejte je se zálivkou z limetkové šťávy, olivového oleje, nasekané jarní cibulky, kari a soli.
.
Zdroj: Reader´s Digest Výběr
.