Vědci tvrdí, že následujících 10 potravin nám pomůže žít déle a lépe (rajčata, olivový olej, červené hroznové víno, ořechy, cereálie, losos, borůvky, česnek, špenát, čaj)
1. Rajčata – obsahují silný antioxidant lycopen, který snižuje riziko rakoviny o 40% a u nemocných rakovinou zvyšuje šanci na přežití. U starších lidí zlepšuje mentální funkce a snižuje riziko onemocnění srdce. V koncentrované rajčatové šťávě či protlaku (pizza, těstoviny) je ho 5x více a v konzervovaných rajčatech až 3x více než v rajčatech čerstvých.
2. Olivový olej – hlavní složka potravy lidí od Středomoří, u níž je dokázáno, že snižuje počet úmrtí v důsledku onemocnění sdce a rakoviny. Výzkumy ukázaly, že lidí ze Středomoří, kteří přežili infarkt, bylo o polovinu více než těch, kteří byli na nízkotučné stravě. Olivový olej má silné antioxidační působení.
3. Červené hrozny – jak hroznová šťáva, tak víno. Hroznová šťáva a víno mají 4x silnější antioxidační působnost než pomerančová nebo rajčatová šťáva. Francouzští vědci ukázali, že pití červeného vína v rozumné míře (1-2 skleničky denně) prodlužuje délku života.
4. Ořechy – mandle a vlašské ořechy snižují hladinu cholesterolu v krvi. Výzkum na Harvardské univerzitě zjistil, že sníme-li týdně asi 140 g ořechů, sníží se u žen riziko infarktu o 40% a mužům to pomůže při prevenci nepravidelného tlukotu srdce. Přestože jsou ořechy hodně tučné, je to tuk o správném složení (mononenasycený a/nebo omega-3). Pozor však na solené oříšky – nebezpečí nadbytku sodíku.
5. Cereálie – nedávná studie Minessotské univerzity zjistila, že čím víc cereálií jíme, tím jsou naše vyhlídky na úmrtí menší. U ženy ve středním věku, které jí víc než 1 celozrnné jídlo denně, je poměr úmrtní o 15% nižší než u žen, které jedly mnohem více rafinovaných obilovin. Cereálie obsahují protirakovinné látky a pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru a inzulínu, což může pomoci k prodloužení života. Jezte proto celozrnný tmavý chléb, cereálie, ovesné vločky (které vyšly bohužel už z módy).
6. Losos & další tučné ryby – včetně sardinek, makrel, herinků a tuňáků. Tyto ryby mají vysoký obsak omega-3 mastných kyselin, které v našem těle dělají zázraky, bojují proti každé chronické chorobě. Bez nich by náš mozek nemohl myslet, srdce by nemohlo pořádně tlouct, tepny by se ucpaly, klouby by se zanítily. Zkus zkunzumovat alespoň 2 porce ryb týdně.
7. Borůvky – výzkum Tufské univerzity ukázal, že borůvky jsou jednou z potravin s nejvyšším obsahem antioxidantů. U zvířat brání změnám mozku, které vedou k rozkladu a dokonce vrací ztracenou paměť. Denní norma u lidí je 1/2 šálku mražených nebo čerstvým borůvek denně.
8. Česnek – plný antioxidantů známý svými účinky proti rakovině, onemocněním srdce a celkovému stárnutí. Jak se ukázalo, u zvířat prodlužuje dobu přežití onemod¨cnění rakovinou o 5%, což u lidí odpovídá asi 4 rokům. Drcený česnek nechce před jeho kuchyňskou úpravou asi 10 min „odpočívat“, aby se uchovaly účinky proti nemocem.
9. Špenát – co se týče antioxidačních účinků, pouze česnek je mezi zeleninou ceněn více než špenát. Je také bohatý na kyselnu listovou, která pomáhá proti rakovině, onemocněním srdce a mentálním poruchám. U zvířat bylo zjištěno, že chrání stárnoucí mozek před degenerací. Některé studie ukázují, že kyselina listová může preventivně působit proti Alzheimerově nemoci. Jak čerstvý, tak dušený špenát mají silné antioxitační účinky.
10. Čaj – zelený i černý obsahují stejné množství antioxidantů a mají stejné účinky. Harvardští vědci zjistili, že když vypijete 1 šálek černého čaje denně, snížíte riziko srdečních onemocnění na polovinu. Ledový čaj musí pocházet ze sypaného čaje nebo i čajových pytlíků; instatní čaj a připravené čaje v lahvích obsahují málo antioxidantů.
.
Magazín Sluvko
.
26 Březen, 2015 - 8.29
Opravdu
26 Březen, 2015 - 8.28
.
14 Září, 2013 - 8.28
s čajem souhlasím, nedovedu si bez dvou tří šálků představit svůj den :)